Interneto vartotojų gidas

Kaip atskirti neteisėtai įgytus teisių turėtojų kūrinius platinantį internetinį tinklalapį, kad nebūtume apkaltinti intelektinės nuosavybės / autoriaus kūrinio  vagyste? Atkreipkime dėmesį į šiuos interneto svetainių požymius:

 

  1. Anonimiškumas. Legalaus turinio platintojai atskleidžia aiškią ir pakankamą informaciją apie savo įmonę, naudojamas konkrečias platinimo licencijas, nurodo įmonės oficialius rekvizitus. Tai galime patikrinti viešuose valstybės registruose.
  2. Naujausia kūrybinių industrijų produkcija. Per kelias savaites nuo pasaulinės kūrinio premjeros ar premjeros konkrečioje šalyje teisių turėtojai nesuteikia teisių legaliam internetiniam platinimui.
  3. Žiūrėjimas, siuntimas nemokamas arba beveik nemokamas. Licencijų dėl šimtų ar tūkstančių kūrinių (muzika, kinas, knygos) platinimo, rodymo įsigijimas iš jų autorių ar teisių turėtojų reikalautų milijoninių šių teisių įsigijimo išlaidų. Jokiomis SMS žinutėmis tiek nesukaupiama.
  4. Platintojo reputacija. Teisių turėtojai, ypač veikiantys globaliu mastu, licencijas platinti ar parduoti kūrinių kopijas, įrašus suteikia tik reputaciją turintiems, žinomiems internetinio verslo atstovams, o ne anoniminiams administratoriams.
  5. Bloga kokybė. Neprofesionali naujausių skaitmeninių produktų garso, vaizdo kokybė yra nesuderinama.
  6. Prašymas dalintis vartotojo resursais tinkle, jeigu tai ne „online“ tinklapiai. Akivaizdus skaitmeninio šešėlio požymis.

 

Ar nelegalus kūrinių platinimas visada nieko nekainuoja?

Piratinę produkciją siūlantis šešėlio verslas egzistuoja tik todėl, kad yra labai pelningas. Kiekvienas registruoto vartotojo euras atitenka šio verslo organizatoriams ir tikrai nė vienas neatitenka turinio kūrėjams. Įmokų rinkimas už skaitmeninio turinio žiūrėjimą ar siuntimą savaime nepatvirtina licencijuoto kino, muzikos ar kito produkto platinimo.

 

Ar taškų mokestis yra legalus mokestis už kūrinį?

Taškų mokestis, registracijos mokestis ar panašiai tik patvirtina „anoniminio“, nelegaliai veikiančio subjekto daromą verslą kūrybinių industrijų sukurto turto sąskaita.

 

Ar nemokama intelektinė produkcija internete visuomet yra nelegali?

Tam tikros rūšies intelektinė produkcija internete gali būti viešai ir nemokamai prieinama. Pavyzdžiui, autoriai, teisių turėtojai patys skelbia ar leidžia paskelbti viešai; pasibaigus autorių teisių galiojimui, nežinomų autorių ir panašiai. Dažniausiai tokia intelektinė produkcija skelbiama nekomerciniuose tinklapiuose, mokymo, muziejų ir panašių viešųjų institucijų tinklapiuose, o ne anoniminiuose portaluose.

 

Kalbant apibendrintai, piratavimo skaitmeninėje erdvėje atveju svarbiausias atskyrimo kriterijus yra tas, kad visa kūrybinė industrija kuria produktus pelnui gauti, taip finansuoja naujų produktų kūrimą. Projektų įgyvendinimo biudžetai labai dideli, dažnai viešai žinomi, jie turi atsipirkti. Būna produktų išpardavinėjimai, bet tai ne taisyklė.

 

Mūsų duomenimis, šiais adresais vien internete Lietuvoje buvo/yra neteisėtai platinami autorių teisių saugomi produktai:

1. torrent.ai
2. filmai.ucoz.org
3. filmson.eu
4. hqfilmai.blogspot.com
5. lonlinefilmai.com
6. manokinas.lt
7. filmai.in
8. viskasdykai.lt
9. moviex.in
10. filmainemokamai.eu
11. filmux.eu
12. onlinefilmas.eu
13. filmaion.lt
14. filmux.us
15. sterling.lt
16. movies24.us.lt
17. torrentai.eu
18. kinozona.eu
19. siustis.net
20. gerifilmai.net
21. naujifilmaionline.blogspot.com
22. filmai.org
23. filmai.link
24. movies24.eu
25. filmufanai.eu
26. ziurek.eu
27. siuskis.eu
28. smailas.net
29. siuskis.net
30. ehe.lt
31. filmai.club
32. filmaiinternetunemokamai.blogspot.lt
33. filmasnemokamai.blogspot.lt
34. http://filmaiionline.blogspot.lt
35. naujionlinefilmai.blogspot.lt
36. nematytifilmai.blogspot.lt
37. nemokamifilmaiinternetu.com
38. tedis2filmasonline.blogspot.lt
39. naujionlinefilmai.blogspot.com
40. kinastau.do.am

  1. netflix.com
  2. filmai.tv3.lt